Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Facebook logo
Google plus logo

Jak rozpocząć procedurę mediacji

Dopóki sprawa nie jest rozstrzygnięta prawomocnym orzeczeniem sądowym, można prowadzić w danej sprawie mediacje. To zależy od sytuacji, w której aktualnie się znajdujesz, ale po kolei.

 

Kiedy i na jakiej podstawie prowadzi się mediacje?

Mediacje prywatne prowadzi się na zaproszenie jednej ze stron, jeśli pozostałe strony wyrażą zgodę. Jeśli Twoja sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, możesz samodzielnie zainicjować procedurę mediacji. W takiej sytuacji zgłoś się do wybranego mediatora i złóż wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Mediacje sądowe prowadzone są na zlecenie sądu.
Kiedy Twoja sprawa jest już procedowana w sądzie, możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji. Sąd postanowieniem kieruje sprawę do mediacji za zgodą obu stron. Co do zasady Sąd może skierować sprawę do mediacji:

  • do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę,
  • po zamknięciu tego posiedzenia tylko na zgodny wniosek stron.


W sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym i upominawczym nie ma możliwości skierowania przez Sąd sprawy do mediacji.

Mediacje umowne prowadzone są na podstawie umowy stron.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą może się zdarzyć, że zawarłeś umowę, która obliguje strony umowy do rozwiązywania sporów w drodze mediacji przed wszczęciem procedury sądowej. W takiej sytuacji musisz zainicjować procedurę mediacji, a dopiero w razie niepowodzenia możesz sprawę skierować do sądu.

 

Szybki kontakt

Chojka Kancelaria Adwokacka
Ikona telefonu   730 537 716
Ikona koperty   sekretariat(at)adwokatchojka.pl