Przedmiot prawa rodzinnego – rozwód, alimenty, separacja

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego nie należą do najprostszych – to niezwykle delikatna gałąź prawa cywilnego ze względu na emocje i stres, jakie często towarzyszą stronom zaangażowanym w konflikt. Prawnik, którego specjalizacją są prawa rodzinne, może pomóc w rozwiązaniu sporów o charakterze zarówno majątkowym jak i niemajątkowym. Kancelaria Chojka Adwokaci udziela porad prawnych oraz zapewnia profesjonalne i kompleksowe wsparcie we wszystkich sprawach z zakresu prawa rodzinnego.

Adwokat we Wrocławiu z zakresu prawa rodzinnego pomaga w sprawach takich jak:

  • rozwody – adwokat pomoże zrozumieć konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie, odpowie na pytania dotyczące alimentów na małżonka i w razie podjęcia decyzji przygotuje pozew o rozwód;
  • sprawy dotyczące dzieci – ustalenie miejsca zamieszkania dziecka czy uregulowanie kontaktów z dzieckiem często odbywa się z udziałem sądu, a wówczas rodzic może być reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika;
  • alimenty – prawnicy z Kancelarii Chojka Adwokaci pomagają ustalić kwotę alimentów stosowną do okoliczności oraz reprezentują klientów przed sądem w sprawach o zasądzenie, podwyższenie i obniżenie świadczenia alimentacyjnego.

Adwokat prawo rodzinne we Wrocławiu – pomoc w czynnościach pozasądowych

Nie każda wymagająca uregulowania sprawa między członkami rodziny musi kończyć się w sądzie. Wiele z nich można załatwić w ramach tzw. czynności pozasądowych – wdrażając mediacje lub negocjacje. Przykładem jest podział majątku. Małżonkowie mogą w dowolnym momencie zdecydować się na ten krok – wcale nie muszą się rozwodzić. Temat podziału wspólnego majątku zgromadzonego przez małżonków często pojawia się, gdy jeden z nich planuje założyć działalność gospodarczą i wykazuje się zapobiegliwością na wypadek, gdyby skrupulatnie opracowany biznesplan jednak się nie powiódł.

Również bez ingerencji sądu rodzice mogą zdecydować o tym, jak będą sprawować opiekę nad małoletnim potomstwem po niesformalizowanym rozstaniu. W takim przypadku prawnik może rozwiać wątpliwości oraz wskazać, jak najlepiej zabezpieczyć interesy rodzica, który nie mieszka na co dzień z dzieckiem. Kancelaria prawa rodzinnego to także właściwe miejsce, aby zasięgnąć porady prawnej dotyczącej obowiązku alimentacyjnego – umowę alimentacyjną również można zawrzeć poza salą sądową. Gdyby okazało się, że druga strona nie dotrzymuje ustalonych warunków, prawnik podpowie, jakie podjąć dalsze kroki.

Powodów, dla których sprawy z zakresu prawa rodzinnego warto rozwiązać poza sądem, ale z udziałem prawnika, jest wiele. Wymienić wystarczy:

  • mniej formalności – radca prawny czy adwokat sporządzi umowę lub zarekomenduje zawarcie umowy w formie notarialnej;
  • niższe koszty – konsultacja z prawnikiem i wypracowanie rozwiązania pozasądowego wiążą się z niższymi kosztami niż przeprowadzenie procesu sądowego;
  • możliwość zachowania dobrych stosunków między rodzicami – co jest szczególnie istotne z perspektywy dziecka.

Kancelaria prawa rodzinnego we Wrocławiu – Chojka Adwokaci

Rozstrzygnięcia, które zapadają w sądach i dotyczą prawa rodzinnego, mają ogromny wpływ na dalsze życie stron. Kancelaria prawa rodzinnego może w merytoryczny sposób przyczynić się do tego, aby orzeczenie było dla klienta pozytywne. W Kancelarii Chojka Adwokaci wiemy też, że chociaż sprawy są różne, to każda wymaga opracowania strategii. Prawnik powinien rzetelnie przedstawić klientowi możliwości oraz udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania z zakresu prawa rodzinnego. Tym właśnie zajmujemy się na co dzień.

Rozważasz rozwód? Niekiedy lepszym rozwiązaniem jest separacja lub złożenie pozwu o unieważnienie małżeństwa. Chcesz podwyższyć wysokość alimentów na dorastające dziecko, ale nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który zna prawo rodzinne, pozwala uniknąć błędów i szybko uzyskać satysfakcjonujące rozstrzygnięcie. Jeżeli to właśnie prawa rodzinne są źródłem Twoich zmartwień i trosk, skontaktuj się z nami. Zespół pracujący w Kancelarii Chojka Adwokaci ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu różnych spraw z zakresu prawa rodzinnego – zaufaj specjalistom.

Skontaktuj się z nami

Możemy pomóc w innej sprawie? Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.