Jazda po spożyciu alkoholu – wykroczenie lub przestępstwo 

Nie każdy kierowca ma świadomość, że jazda po alkoholu może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo – kwalifikacja czynu zależy od stężenia alkoholu we krwi sprawcy. Prawo karne rozróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu stwierdza się, gdy we krwi kierowcy znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu albo od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Aby można było mówić o stanie nietrzeźwości, we krwi osoby badanej musi być powyżej 0,5 promila alkoholu albo powyżej 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Jeżeli prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zostanie zakwalifikowane nie jako wykroczenie, ale przestępstwo, to sankcje mogą być m.in. następujące:

  • kara pozbawienia wolności do lat 3 – taka sama kara przewidziana jest dla kierowcy, który prowadził pojazd pod wpływem środka odurzającego;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat;
  • kara pieniężna w wysokości od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • przepadek pojazdu – chyba że zawartość alkoholu we krwi kierowcy była niższa niż 1,5 promila lub 0,75 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Chociaż jazda po spożyciu alkoholu jest traktowana surowo, to zarówno w prawie wykroczeń, jak i prawie karnym zostały przewidziane instytucje, które pozwalają złagodzić karę. Dobry adwokat wie również, że w przypadku stężenia nieznacznie przekraczającego 0,5 promila można rozważyć powołanie się na błąd pomiaru wykonanego przy pomocy alkomatu. Ponieważ jednak zmiana kwalifikacji jazdy po alkoholu wcale nie musi być korzystna dla oskarżonego, tę kwestię warto przedyskutować z doświadczonym prawnikiem.

Jazda po alkoholu – adwokat z wieloletnim doświadczeniem

Gdy podczas rutynowej kontroli drogowej okazuje się, że kierowca jechał po spożyciu alkoholu, sprawa pozornie nie budzi wątpliwości. Często pod wpływem stresu lub w obawie o konsekwencje kierowca podejmuje pochopne i nieprzemyślane decyzje. Przykładem może być dobrowolne poddanie się karze, które jednocześnie oznacza zgodę na określony środek karny. Wyrok skazujący ma określone następstwa, dlatego warto uprzednio skonsultować się z adwokatem, który zna specyfikę spraw dotyczących jazdy po alkoholu.

Ile kosztuje profesjonalna obrona oskarżonego dotycząca jazdy pod wpływem alkoholu? Ponieważ każda sprawa jest inna, a każdy detal może mieć duże znaczenie i zmienić np. kwalifikację czynu, to cena (honorarium adwokata) jest zawsze ustalana indywidualnie. 

Najczęściej cena pomocy adwokata w sprawie o jazdę po alkoholu zależy od kilku czynników, np. stopnia skomplikowania sprawy, czasu, jaki adwokat musi poświęcić klientowi i skutków, jakie miała jazda po alkoholu. Klientom, którzy zgłaszają się do kancelarii Chojka Studniczka Adwokaci, informacja o kosztach jest przedstawiana tuż po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją klienta.

Odzyskaj prawo jazdy utracone przez jazdę po alkoholu z kancelarią Chojka Studniczka Adwokaci

Z perspektywy wielu kierowców najbardziej dotkliwą karą za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wcale nie jest ta finansowa – jako większy problem postrzegany jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, że zakaz prowadzenia pojazdów można skrócić – taka możliwość została przewidziana w prawie karnym. W tym właśnie pomóc może adwokat – podczas konsultacji wyczerpująco odpowie on na pytanie, kiedy można odzyskać prawo jazdy oraz sporządzi niezbędne pisma w imieniu swojego klienta.

W zespole kancelarii Chojka Studniczka Adwokaci pracują adwokaci, którzy na co dzień wspierają zarówno przedsiębiorców toczących sprawy gospodarcze, jak i klientów indywidualnych. Jeżeli szukasz pomocy w zakresie prawa karnego, pomożemy Ci – prowadzimy m.in. sprawy karne skarbowe i sprawy o przestępstwa seksualne. Nasza oferta nie jest jednak skierowana wyłącznie do osób oskarżonych czy skazanych – reprezentujemy również pokrzywdzonych. Reprezentacja pokrzywdzonego może mieć miejsce już na etapie postępowania przygotowawczego. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami!

Telefon dyżurny

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 maja do 4 maja 2025 roku kancelaria będzie nieczynna.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt z adwokatem Jerzym Chojką pod numerem telefonu +48 504 079 257.