Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Facebook logo
Google plus logo

Rozwody Wrocław

Choć rozwody w Polsce stały się rzeczą powszechną, decyzja o rozstaniu nigdy nie jest łatwa. Wieloletnie wspólne życie oraz związane z nim emocje i wspomnienia utrudniają chłodne spojrzenie na sytuację i podjęcie właściwych decyzji. Osoby decydujące się na zakończenie małżeństwa przez rozwód lub na separację nie zawsze są w stanie dostrzec konsekwencje podejmowanych przez siebie działań.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie rozwodowej?

Rozwody WrocławWe Wrocławiu codziennie, tak samo jak w innych miastach Polski, odbywa się kilkanaście spraw o rozwód. Warto w tej trudnej sytuacji życiowej skorzystać z pomocy adwokata od spraw rozwodowych, których obecnie we Wrocławiu nie brakuje. Rozwód nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem - może odbyć się szybko i z klasą. Przed skontaktowaniem się z prawnikiem rodzinnym warto przemyśleć swoje oczekiwania co do sprawy rozwodowej, jeśli ma ona potoczyć się szybko i sprawnie.

Prawo rodzinne dotyka wielu prywatnych sfer życia każdego człowieka – dlatego też obszar ten wymaga od adwokata nie tylko bogatej wiedzy i doświadczenia, ale także taktu i wyczucia. Działania specjalisty pomagają̨ uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości i wspomóc małżonków w osiągnięciu najlepszego rozwiązania. Dobry adwokat rozwodowy powinien umieć doradzić podjęcie właściwej decyzji oraz skutecznie i szybko poprowadzić postępowanie w sprawie o rozwód.

Dlaczego warto wybrać właśnie nas? - adwokat rozwodowy z Wrocławia.

Od ponad ośmiu lat kancelaria zajmuje się problematyką rozwodów, władzy rodzicielskiej, alimentów i podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Na kanwie tych doświadczeń we współpracy z psychologiem-seksuologiem klinicznym powstały serwisy poświęcone tematyce rozwodu i wszystkich kwestii z nim związanych.

Na tle innych adwokatów od rozwodów we Wrocławiu wyróżnia nas komplementarność działań. Współpracujemy z terapeutami par, psychologiem dla dorosłych i psychologiem dziecięcym oraz detektywem, który pomoże Ci zebrać materiał dowodowy do sprawy sądowej. Wszystko to dla Twojego komfortu w jednym miejscu we Wrocławiu.

Zaufało nam już wielu zadowolonych Klientów! Jeśli potrzebny Ci jest prawnik rozwodowy we Wrocławiu zadzwoń do nas!

Rozwód - czyli co warto wiedzieć przed wszczęciem sprawy o rozwód?

Zapraszamy do odwiedzenia serwisów poświęconych tematyce rozwodowej, na których znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania. Strona w sposób inteligentny poprowadzi Państwa przez poszczególne etapy procesu rozwodowego, w zależności od aktualnego stanu sprawy. Uzyskacie Państwo informację, na co należy zwrócić uwagę przygotowując pozew o rozwód, dowiecie się jakie są alternatywne metody zażegnania kryzysu w związku, jak może Państwu pomóc adwokat rozwodowy oraz jak wygląda sam proces sądowy.

Kliknij teraz ikonę poniżej Kliknij teraz ikonę poniżej

Rozwód z nim Rozwód z nią

 

 

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

To jedno z kluczowych pytań każdego, kto decyduje się na rozwód. Decyzja o tym, w jaki sposób się rozwieść - oprócz zaspokojenia wewnętrznego poczucia sprawiedliwości - niesie za sobą ważne skutki w sferze materialnej.

Zapytaj swojego adwokata, czy w Twojej sytuacji warto walczyć o rozwód z winy drugiego małżonka i jakie masz szanse na wygranie tego procesu. Dzięki temu podejmiesz przemyślną decyzję - przemyślany rozwód, Wrocław.

Co warto przygotować do sprawy o rozwód?

Rozwody WrocławJeśli szykujesz się do rozwodu lub na pierwsze spotkanie z adwokatem w sprawie rozwodowej, warto przygotować podstawowe dokumenty. Dzięki nim sąd będzie mógł zorientować się w sytuacji faktycznej, a Twój prawnik lepiej Ci doradzi.

Podstawowe dokumenty do rozwodu to odpis skrócony aktu małżeństwa i odpisu skrócone małoletnich wspólnych dzieci. Dokumenty te uzyskasz w Urzędzie Stanu Cywilnego za opłatą. Warto też przygotować opis przebiegu małżeństwa, najlepiej w formie pisemnej lub elektronicznej.

Dodatkowo sąd będzie wymagał złożenia zaświadczenia o zarobkach za okres ostatnich 6 miesięcy lub zaświadczenia osiągniętych dochodach. Przygotuje je wcześniej, aby mieć komplet dokumentów.

Przygotuj się do spotkania z adwokatem rozwodowym.

W razie podjęcia decyzji o skorzystaniu z fachowej pomocy i porady, warto przygotować się do takiego spotkania. Zastanów się, jakie kwestie są dla Ciebie istotne i czego chcesz dowiedzieć się na spotkaniu. Warto przygotować sobie listę najważniejszych zagadnień i pytań. Wykwalifikowany prawnik od rozwodów udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, w szczególności takie jak:

 • jak napisać pozew o rozwód?
 • kiedy można domagać się rozwodu z orzekaniem o winie?
 • czy warto wnieść pozew o rozwód bez orzekania o winie?
 • czy w sprawie o rozwód można zgłaszać żądanie podziału majątku?
 • jak przygotować się do wizyty u adwokata w sprawie rozwodowej?
 • czy ojcu przysługuje takie samo prawo do sprawowania opieki nad dziećmi jak matce?
 • kwestie orzekania o winie i wpływu takiego wyroku na podział majątku,
 • jakie są zasady ustalania wysokości alimentów dla dziecka?
 • czy jest możliwe cofnięcie pozwu o rozwód?
 • jak przygotować się do rozwodu?
 • jakie są etapy sprawy rozwodowej?
 • kiedy można ubiegać się o zwolnienie od kosztów?
 • o czym orzeka sąd wydając wyrok w sprawie o rozwód?

 

Rozwód Wrocław - co możemy dla Ciebie zrobić w sprawie o rozwód?

Ponieważ wiele aspektów sprawy o rozwód może być niejasnych lub niezrozumiałych, proponujemy powierzyć je profesjonalistom od spraw rozwodowych, którzy:

 • przygotują i wniosą w Państwa imieniu pozew o rozwód,
 • określą jakie alimenty na dzieci lub małżonka są słuszne lub pomogą je obliczyć,
 • opowiedzą jak wygląda sprawa rozwodowa i przygotują Państwa do jej przebiegu,
 • wyjaśnią co to jest separacja i czym różni się od rozwodu,
 • wyjaśnią jaką rolę pełni adwokat od rozwodów w sprawie oraz co trzeba przygotować do sprawy o rozwód,
 • podadzą wysokość opłaty sądowej od pozwu o rozwód i wniosków o zabezpieczenie lub na życzenie uiszczą te opłaty w Państwa imieniu,
 • wyjaśnią zasady ponoszenia kosztów postępowania w sprawach o rozwód.

 

Zapraszamy do kontaktu. Z nami rozwód we Wrocławiu odbędzie się sprawnie, szybko i profesjonalnie.

Kancelaria Adwokacka Chojka. Rozwód Wrocław, rozwody Wrocław, adwokat Wrocław rozwód.Opieka nad dziećmi po rozwodzie.

Rozwód nigdy nie jest łatwym doświadczeniem, zwłaszcza w przypadku, kiedy z małżeństwa pochodzą nieletnie dzieci. Rozstanie w tej sytuacji wiąże się bowiem z koniecznością uregulowania spraw dotyczących potomstwa, w szczególności władzy rodzicielskiej, alimentów oraz opieki nad pociechami. Jak wygląda opieka nad dziećmi po rozwodzie? Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla małoletniego?

Dzieci a rozwód.

Rozwód bez wątpienia wiąże się z dużymi emocjami u dzieci, nierzadko o wiele większymi, niż u samych dorosłych. Zazwyczaj mimo rozstania mamy i taty, chciałyby one zachować realny i stały kontakt z obojgiem rodziców. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wspólne wypracowanie przez dorosłych porozumienia w sprawie utrzymywania kontaktów z pociechami po rozwodzie oraz sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Jeśli uda się podpisać takie porozumienie, istnieje szansa na utrzymanie przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej.

Porozumienie rodziców - wykonywanie władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców po rozwodzie.

Aby było to możliwe, rodzice powinni przedstawić w sądzie wspólne porozumienie wychowawcze w formie pisemnej, czyli dokument określający obowiązki, prawa i sposób sprawowania władzy rodzicielskiej każdego z nich względem małoletniego po rozwodzie. W dokumencie tym powinno się znaleźć m.in. określenie zasad kontaktu z dzieckiem oraz podejmowania najważniejszych decyzji dotyczących nieletniego, kwestia podziału kosztów utrzymania dziecka czy też rozkład opieki nad dzieckiem na przestrzeni roku.

Niestety, polubowne rozwiązanie tych wszystkich kwestii nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach kwestię władzy rodzicielskiej można poddać mediacji lub rozstrzygnięciu przez sąd. Warto pamiętać, że praktycznie zawsze lepsze będzie porozumienie wypracowane przez rodziców poza rozprawą niż jakiekolwiek orzeczenie sądu. Jeśli nie wiesz jak się do tego wszystkiego zabrać, porozmawiaj z doświadczonym adwokatem od spraw rodzinnych.

Decyzja sądu.

Wyrok rozwodowy obligatoryjnie musi rozstrzygnąć kwestię władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem oraz alimentów na dziecko. Sąd, biorąc pod uwagę wiele okoliczności i kierując się przede wszystkim dobrem samego małoletniego, może powierzyć sprawowanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom lub tylko jednemu z nich, a także pozbawić, zawiesić lub ograniczyć władzę zarówno jednemu, jak i obojgu rodzicom. Sąd bierze pod uwagę m.in. więzi dziecka z każdym z rodziców, ich warunki mieszkaniowe oraz bytowe, a także to, jak wiele czasu każdy rodzic może poświęcić na opiekę nad nieletnim.

Profesjonalna pomoc prawna.

Postępowania rozwodowe, zwłaszcza w sytuacji orzekania o winie oraz sporu w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej są zazwyczaj skomplikowane, trudne i wymagające zbadania przez sąd wielu aspektów i dowodów. Dlatego jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej pomocy prawnika z doświadczonej kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych i przyznawania przez sąd opieki nad dzieckiem, zapraszamy do kontaktu. Jako adwokat od rozwodów od wielu lat doradzam w formie porad prawnych oraz prowadzę postępowania sądowe o rozwód oraz dotyczące dzieci.

Rozwód a orzekanie o winie.

Podczas sprawy rozwodowej sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Małżonkowie mogą również zgodnie zażądać, aby sąd zaniechał orzekania o winie. Decyzja w tej sprawie niesie zawsze ze sobą określone konsekwencje, dlatego tak istotne jest zastanowienie się i określenie, czy rozwód ma być wydany z orzeczeniem o winie, czy też nie. Należy pamiętać, że to strona która twierdzi, że jej małżonek jest winny rozkładu pożycia musie tę kwestię wykazać w toku rozprawy - w ocenie sytuacji i podjęciu rozsądnej decyzji pomóc może doświadczony prawnik. 

Wina w rozwodzie.

Warto mieć na uwadze, że sprawy rozwodowe bez orzekania o winie zazwyczaj kończą się szybciej, niż w przypadku spraw z orzekaniem. Trzeba również pamiętać, że nie można domagać się rozstrzygania winy w odrębnym procesie sądowym, dlatego też jeśli sprawa rozwodowa zakończyła się bez orzekania o winie, decyzji tej nie będzie można już w żaden sposób zmienić.

Rozwód z winą a alimenty.

Osoba, która została uznana za ponoszącą wyłączną winę za rozpad małżeństwa, nie ma prawa żądać od byłego małżonka alimentów na siebie. Osoba niewinna może z kolei żądać od małżonka, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu związku, alimentów w sytuacji, kiedy rozwód wiąże się dla niej ze znaczącym pogorszeniem sytuacji finansowej i życiowej. Wina w rozkładzie pożycia nie ma wpływu na alimenty dla dzieci oraz kwestię podziału majątku wspólnego.

Przesłanki do orzekania o winie.

Nie ma konkretnej, określonej ustawowo listy zachowań, które pozwalają zawsze na rozwód z orzekaniem o winie jednej strony. Każdorazowo sąd powinien bowiem szczegółowo i indywidualnie zbadać daną sprawę. Zazwyczaj jednak do przesłanek i sytuacji przesądzających o winie należą m.in. zdrada, agresywne zachowania i przemoc względem najbliższych, czy też nadużywanie alkoholu lub narkotyków.

Dowody winy - rozkład ciężaru dowodowego w procesie rozwodowym.

Na początku warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 6 kodeksu postępowania cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Zasada ta zwana zasadą rozkładu ciężaru dowodowego określa, kto i co musi w procesie udowodnić. Przenosząc tę zasadę na grunt procesów sądowych o rozwód należy stwierdzić, że małżonek, który twierdzi że drugi z małżonków zawinił w rozpadzie pożycia musi to udowodnić.

Za dowody w sprawie rozwodowej, mające na celu poświadczenie okoliczności dotyczących winy w rozkładzie pożycia uznać można m.in. zeznania świadków, notatki z interwencji Policji i inne dokumenty np. obdukcje lekarskie, zaświadczenia z izby wytrzeźwień czy też o leczeniu odwykowym, ale także SMS-y, nagrania audio i wideo. Problematyka skorzystania z nagrań uzyskanych bez wiedzy osoby nagranej nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta w orzecznictwie, co w rezultacie skutkuje tym, że dowody te są dopuszczane lub nie przez sędziów. Jeśli nie wiesz, jak sobie poradzić w kwestii prowadzenia postępowania dowodowego, możesz zadzwonić do nas.

Skuteczna pomoc prawnika.

Udowodnienie podczas rozprawy rozwodowej wyłącznej winy współmałżonka może być trudne i wyczerpujące psychicznie, zwłaszcza że w większości przypadków druga strona broni się przed zarzutami i przedstawia swoją wersję wydarzeń. Pomoc prawnika w takich sprawach (np. adwokat rozwodowy z Wrocławia) może być nieoceniona. Dobry prawnik od rozwodów pomoże Ci w ustaleniu konkretnej strategii dowodowej, przygotuje odpowiednie wnioski dowodowe oraz poprowadzi Cię przez całą procedurę sądową. Jeśli więc poszukują Państwo profesjonalnego adwokata do sprawy rozwodowej, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Nasze opinie wśród Klientów mówią same za siebie.

Co powinieneś wiedzieć o alimentach? Komu przysługują alimenty?

Celem alimentów jest zabezpieczenie sytuacji materialnej poszczególnych członków rodziny, którzy nie są w stanie sami zgromadzić niezbędnych do utrzymania siebie lub dziecka środków finansowych. Z obowiązkiem alimentacyjnym najczęściej mamy do czynienia po rozwodach, kiedy rodzice muszą wspólnie zapewnić dziecku odpowiedni poziom życia, a także kiedy jeden z małżonków w wyniku rozwodu – orzeczonego nie z jego winy – żyje w niedostatku.

Często sprawy o alimenty wzbudzają wiele negatywnych emocji, dlatego w przypadku braku zgody między stronami najlepiej skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże wyegzekwować świadczenie w zadowalającej wysokości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sąd kieruje się wieloma aspektami, w tym zwłaszcza ocenia rzeczywiste potrzeby materialne uprawnionego do alimentów oraz weryfikuje możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do wypłacania świadczeń. Przyznanie alimentów zależy więc od splotu wielu elementów i może podlegać modyfikacji na przestrzeni kolejnych lat.

Alimenty na dziecko.

W myśl art 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Z kolei zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Wbrew powszechnej opinii alimenty w niektórych sytuacjach przysługują też dzieciom pełnoletnim. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dziecko studiuje lub ze względów zdrowotnych nie może podjąć pracy. Ogromne znaczenie ma także fakt, że wysokość świadczenia zazwyczaj rośnie wraz z wiekiem dziecka – im starsze, tym więcej środków potrzebuje do zrealizowania uzasadnionych potrzeb związanych np. z nauką. Z drugiej strony można również wnioskować o obniżenie alimentów, jeśli sytuacja osoby zobowiązanej ulegnie znacznemu pogorszeniu np. wskutek wypadku czy choroby. O ile więc obowiązek alimentacyjny nie wygasa, o tyle zasądzona kwota może ulegać modyfikacjom na przestrzeni lat i w zależności od wielu czynników. Zawsze jednak najważniejsze jest zatroszczenie się o dobro dziecka i zapewnienie mu najlepszych możliwych warunków do nauki oraz rozwijania swoich zainteresowań, o co rodzice powinni zadbać w jednakowym stopniu.

Rozwód czy może jednak separacja? Czy separacja musi oznaczać rozwód?

Kiedy w małżeństwie zaczynają pojawiać się poważne problemy, niestety często prowadzą one do podjęcia decyzji o rozstaniu. W takiej sytuacji pierwszą myślą zazwyczaj jest rozwód, jednak w wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się separacja. Konsekwencje płynące z orzeczenia separacji są właściwie takie same, jak w przypadku rozwodu – główną różnicę stanowi natomiast niezwykle istotna możliwość odwrócenia całej sytuacji. I w jednym, i w drugim przypadku strony będą musiały zmierzyć się z ustaniem wspólnoty majątkowej, a także z ustaleniem opieki nad dziećmi czy określeniem wysokości alimentów. Ale separacja daje małżonkom czas na spokojną rozmowę i powtórne przeanalizowanie wszystkich konfliktów, w wyniku czego czasami udaje się znaleźć kompromis pozwalający partnerom rozpocząć wspólne życie od nowa. Separacja nie zawsze musi więc kończyć się rozwodem, czasem za to stwarza małżonkom szansę na zdystansowanie się do wszelkich nieporozumień i odszukanie właściwych rozwiązań.

Sprawdź inne usługi prawne:

Doświadczony prawnik od rozwodów zakończy całe postępowanie szybciej niż myślisz

Sąd przed wydaniem wyroku o zakończeniu małżeństwa sprawdza przede wszystkim to, czy pomiędzy małżonkami doszło do całkowitego i trwałego zerwania więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Bez tego nie jest możliwe orzeczenie rozwodu. Dla każdej pary sprawy rozwodowe wiążą się z szeregiem negatywnych emocji, dlatego właśnie dobry adwokat jest tutaj niezbędny. To właśnie on poza znajomością przepisów pozwoli Ci zachować trzeźwy umysł i podjąć odpowiednie działania. Musisz mieć świadomość, że podczas rozwodów sąd bierze również pod uwagę dobro niepełnoletnich dzieci oraz ocenie poddaje to, czy decyzja o zakończeniu związku małżeńskiego jest zgodna z zasadami życia społecznego. Ze względu na tak dużą ilość czynników jakie wpływają na ostateczna decyzję sprawy rozwodowe mogą trwać nawet kilka lat.

Rozwód z orzekaniem winy, czy bez, czyli jak zakończyć sprawy rozwodowe

Polskie prawo rodzinne pozwala na przeprowadzenie rozwodu na dwa sposoby. Pierwszy, dłuższy to rozwód z orzeczeniem o winie. Niezbędne jest tutaj zebranie odpowiednich dowodów wskazujących na winę małżonka. Drugi sposób, znacznie szybszy to rozwód bez orzeczenia o winie, ale możliwy tylko wtedy, kiedy małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia. Oczywiście nawet po podjęciu decyzji o polubownym zakończeniu związku, partner do momentu wydania wyroku przez sąd ma prawo zmienić zdanie. Prawnik od rozwodów świadczący kompleksową pomoc z zakresu prawa rodzinnego przygotuje się również na taką ewentualność. Przybranie właściwej linii prowadzenia sprawy i wczesne gromadzenie niezbędnych dowodów sprawi, że Twój małżonek nie zaskoczy Cię nagłą zmianą decyzji.

Adwokat od rozwodów to klucz do wygranej dla wszystkich mieszkańców z miasta Wrocław

Zakończenie związku małżeńskiego ze swoim małżonkiem nie należy do najłatwiejszych decyzji. W takiej sytuacji warto rozważyć pomoc adwokata do rozwodów! Wszystkie sprawy rozwodowe wymagają odpowiedniego przygotowania, co znacząco przyśpiesza całe postępowanie sądowe. Doświadczony adwokat zajmie się tym wraz z Tobą. Adwokat rozwodowy Jerzy Chojka świadczy kompleksową pomoc prawną dla wszystkich klientów mieszkających w mieście Wrocław i okolicach. Ze względu na delikatność oraz traumatyczny charakter całej sprawy dobry prawnik przeprowadzający rozwody powinien również wykazywać się wysokim stopniem empatii oraz zrozumieniem. Tutaj kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do każdego klienta.

Polecane artykuły:

Rozwody Wrocław

Szybki kontakt

Chojka Kancelaria Adwokacka
Ikona telefonu   730 537 716
Ikona koperty   sekretariat(at)adwokatchojka.pl