Opublikowano:

Vademecum prawne, czyli wszystko, co musisz wiedzieć wybierając rozwód bez orzekania o winie

Liczba rozwodów przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Coraz więcej par niezależnie od stażu związku małżeńskiego decyduje się na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

Przyczyn takiej decyzji może być kilka – zdrada, niezgodność charakterów lub wypalenie uczucia. Rozwód w większości przypadków kojarzy się z wieloma rozprawami mogącymi trwać nawet kilka miesięcy lub lat. Pojawia się zatem pytanie – czy istnieje sposób na jak najszybsze zakończenie związku małżeńskiego? Oczywiście, że tak! Tym sposobem jest rozwód bez orzekania o winie! To właśnie on będzie tematem naszego dzisiejszego wpisu. Czytaj dalej i sprawdź, jakie kwestie prawne musisz znać przed złożeniem pozwu.

Rozwód bez orzekania o winie – zobacz, czym jest w świetle prawa

Potocznie mówiąc rozwód to zakończenie związku małżeńskiego. Definicja ta jest jednak nieco bardziej rozbudowana, jeśli spojrzymy na art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tamtejszym zapisem rozwód to innymi słowy, zupełny oraz trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Zadaniem sądu podczas postępowania rozwodowego jest ustalenie, czy pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego rozpadu trzech najważniejszych więzi:

  • emocjonalnej,
  • fizycznej,
  • gospodarczej.

Wygaśniecie tylko jednej więzi, nie stanowi przesłanki do wydania decyzji o zakończeniu małżeństwa. Wyjaśnijmy jeszcze, kiedy można mówić o trwałym rozpadzie pożycia małżeńskiego? Sąd ocenia czy istnieje choćby najmniejsze prawdopodobieństwo, że sytuacja małżonków ulegnie poprawie i wrócą do siebie. Główne znaczenie ma tutaj czas trwania rozpadu pożycia. W większości przypadków o trwałym rozpadzie można mówić, kiedy rozkład pożycia trwa od co najmniej 6 miesięcy. Co najważniejsze, trwały oraz zupełny rozpad małżeństwa może wystąpić niezależnie od przyczyny. To czy jedno z Was zdradziło, a może przestało żywić uczucie do partnera, nie ma dla sądu znaczenia.

Kiedy sąd może nie zgodzić się na udzielenie rozwodu? Poznaj główne powody

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w niektórych sytuacjach, pomimo że stwierdzono zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego sąd może odmówić udzielenia rozwodu. Pierwsza, a zarazem najważniejszą ku temu przesłanką są dzieci. Musisz mieć na uwadze, że sąd ich dobro traktuje jako priorytet. Drugim powodem jest to, kiedy do udzielenia rozwodu doszłoby wbrew zasad współżycia społecznego. Mówiąc prościej, sąd nie zezwoli na rozwód w sytuacji, kiedy decyzja będzie krzywdząca do jednego z partnerów np. kiedy będzie on poważnie chory, a tym samym wymagać będzie odpowiedniej opieki zarówno fizycznej, jak i materialnej. Ostatnim powodem wpływającym negatywnie na decyzję o rozwodzie jest przypadek, kiedy pozew został złożony przez osobę winą rozpadu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi partner się na to zgodził.

Poznaj zalety, jakie daje rozwód bez orzekania o winie

Powszechnie uważa się, że rozwód bez orzekania o winie jest najczęściej wybieranym sposobem na zakończenie małżeństwa. Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Najlepsza w tym przypadku będzie odpowiedź na pytanie, ile trwa rozwód? W odróżnieniu od rozwodu z orzekaniem o winie trwa on znacznie krócej. Niekiedy zdarzają się przypadki, kiedy decyzja o rozpadzie pożycia małżeńskiego wydawana jest już na pierwszej rozprawie. Czy to jedyna korzyść? Oczywiście, że nie! Musimy Ci wyjaśnić, ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie. Małżonek składający pozew musi wnieść opłatę w wysokości 600 złotych, jednak ma ona charakter zwrotny! Oznacza to, że sąd zwraca kwotę w wysokości 300 złotych, która jest do podziału pomiędzy małżonkami. Rozwód bez orzekania o winie niesie za sobą jeszcze jedną zaletę, która pod żadnym pozorem nie może zostać pominięta, a mianowicie pozwala utrzymać z drugim partnerem dobre relacje. Nie ma tutaj konieczności wyciągania przed sądem wszystkich tzw. brudów rodzinnych, a to z kolei niweluje ryzyko poważnych kłótni. Dzięki tej decyzji, z osobą, z którą kiedyś łączyło Cię silne uczucie, zachowujesz neutralne stosunki pozbawione nienawiści.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – sprawdź, jak powinien wyglądać

Musimy zwrócić Twoją uwagę na jedną istotną zasadę obowiązującą w każdej sprawie sądowejwszystkie dostarczane dokumenty muszą być prawidłowo wypełnione! Pojawiające się nieprawidłowości skutkują przedłużeniem postępowania. Wyjaśnijmy zatem, jak właściwie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie. Oczywiście poza podstawowymi danymi osobowymi obu małżonków muszą się tam znaleźć takie informacje jak np. przyczyny, z jakich doszło do rozpadu pożycia. Zaleca się, aby dokładnie opisać relacje pomiędzy małżonkami, a także wskazać dowody potwierdzające, że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu. Co więcej, należy również przedstawić tam kwestie majątkowe oraz wskazać czy małżeństwo posiada dzieci. Do prawidłowo przygotowanego wniosku należy dołączyć akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka (jeśli małżeństwo je posiadało), a także wszelkie zawarte pomiędzy małżonkami porozumienia np. dotyczące podziału majątku lub opieki na dzieckiem. Tego typu dodatkowe dokumenty wpłyną na szybkość wydania wyroku przez sąd.

Rozwód bez orzekania o winie – zobacz, jakie niesie za sobą konsekwencje prawne

Tak jak wspominaliśmy, szybki rozwód bez orzekania o winie przynosi małżeństwu wiele korzyści z czego najważniejszą jest czas trwania. Zanim jednak się na niego zdecydujesz, musisz poznać jego skutki. Najważniejszą w tym temacie kwestią są alimenty. Niezależnie od rodzaju rozwodu na jednego z małżonków nakładany jest obowiązek alimentacyjny względem drugiego. Różnic należy dopatrywać się w czasie trwania obowiązku. Możemy się tutaj powołać na podstawę prawną, a dokładniej mówiąc art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z zapisem małżonek, który nie jest uznany za winnego rozpadu pożycia, znajdujący się w niedostatku może żądać od byłego partnera alimentów. Przyjmuje się, że alimenty w przypadku rozwodu bez orzekania o winie płacone są przez okres 5 lat. Co ważne, rozwód bez orzekania o winie nie wpływa na kwestie związane z podziałem majątku – małżonkowie dalej zachowują prawo do równego podziału. Jak wygląda sprawa o przyznanie opieki nad dzieckiem, jeśli małżeństwo je posiadało? Tak jak pisaliśmy nieco wyżej, niezależnie od rodzaju rozwodu sąd zawsze bierze pod uwagę dobro małoletniego. Wiele czynników ma wpływ na decyzję o tym, komu zostanie przyznana opieka. Pod uwagę bierze się m.in. stosunki między rodzicem, a dzieckiem. Dodatkowo sąd przed wydaniem ostatecznej decyzji może zaczerpnąć pomocy ze strony psychologa.

Pomoc adwokata przy rozwodzie bez orzekania o winie jest nieoceniona. Sprawdź, dlaczego

Wiele osób wychodzi z założenia, że rozwód bez orzekania o winie to jedynie formalność. Nic bardziej mylnego! Każda sprawa sądowa wymaga odpowiedniego przygotowania, a co najważniejsze znajomości podstawowych przepisów prawnych. Bez tego łatwo nie zauważyć wielu rzeczy, które mogą wystąpić na niekorzyść jednej ze stron. Dodatkowo musimy zaznaczyć, że rozwód bez orzekania o winie możliwy jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia. Co więcej, podjęta decyzja może zostać cofnięta aż do momentu wydania przez sąd ostatecznego wyroku. Oznacza to, że każdy z małżonków może zmienić zdanie i złożyć pozew o rozwód z orzekaniem o winie. Właśnie dlatego pomoc adwokata w tego typu sprawach okazuje się nieoceniona.

Nasza Chojka Kancelaria Adwokacka posiada w swoim zespole doświadczonych adwokatów wyróżniających się dokładną znajomością przepisów prawnych oraz wprowadzanych nowelizacji. Dokładamy wszelkich starań, aby godnie reprezentować przed sądem interesy naszych wszystkich Klientów. Doskonale wiemy, że każda sytuacja jest inna, dlatego właśnie wyróżnia nas indywidualne podejście. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafimy przewidzieć ruchy drugiej strony, a tym samym z wyprzedzeniem ocenić ryzyko zmiany decyzji i rozpoczęcia rozwodu z orzekaniem o winie. Z naszą pomocą przygotujesz odpowiednią strategię działania i zabezpieczysz się przed nieprzewidzianymi zachowaniami małżonka. Oczywiście naszą pomoc dostajesz już na etapie przygotowania pozwu. Przedstaw nam swoją sytuację, dostarcz wszystkie niezbędne dokumenty, a resztą zajmiemy się my! Nie zastanawiaj się dłużej, zacznij nowy rozdział w życiu już teraz! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Rozwód bez orzekania o winie – najczęściej zadawane pytania – FAQ

#1. Co, jeśli małżonek nie zgadza się na rozwód bez orzekania o winie?

Niestety w takich przypadkach nieuniknione jest postępowanie rozwodowe z orzekaniem o winie. Rozwód za porozumieniem jak sama nazwa wskazuje, jest możliwy tylko i wyłącznie wtedy, gdy małżeństwo jest w stanie zawrzeć ugodę. Warto w tym celu pójść na spotkanie z mediatorem, z którego pomocą łatwiej będzie wypracować kompromis i uniknąć długich rozpraw.

#2. Czy muszę płacić alimenty, jeśli były małżonek zawarł nowy związek małżeński?

Nie! Rozwód bez orzekania o winie nakłada obowiązek alimentacyjny na okres 5 lat, który może ulec skróceniu w przypadku wejścia w nowy związek. Pamiętaj jednak, że wygaśnięcie alimentów na byłego partnera nie jest równoznaczne ze zniknięciem świadczeń pieniężnych przeznaczanych na dziecko.

#3. Czy rozwód bez orzekania o winie wpływa na wspólny kredyt?

Nie, ta kwestia nie jest poruszana przez sąd. Musisz dogadać się ze swoim partnerem, jak zamierzacie spłacać zobowiązania. Kwestia ta może zostać również rozwiązana w postępowaniu o podział majątku.