Prawo spadkowe reguluje zasady rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci oraz porządek dziedziczenia. Choć zagadnienia prawa spadkowego dotyczą każdego, to niewiele osób ma choćby podstawową wiedzę w tej dziedzinie.  Pierwsze problemy zaczynają się już na etapie pisania testamentu. Jak sporządzić testament, aby był prawnie skuteczny? Jak zabezpieczyć najbliższych przed konfliktem związanym z podziałem majątku spadkowego? Komu i w jakich sytuacjach przysługuje zachowek? To tylko kilka pytań z tak obszernej dziedziny. Dlatego w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady u dobrego prawnika, który wyjaśni wszelkie zawiłości i pomoże przygotować niezbędne dokumenty, a w razie konieczności szybko i skutecznie poprowadzi postepowanie sądowe.

Wspaniała kancelaria, bardzo profesjonalne podejście do klienta i do problemu; po dogłębnej analizie sytuacji zaproponowali mi bardzo sprytne rozwiązanie, które koniec końców doprowadziło to tego, że WYGRALI DLA MNIE SPRAWĘ, która miała niemal zerowe szanse powodzenia. Sumienni, rzetelni, terminowi, w trudnych chwilach pomogli mi poradzić sobie ze stresem, stale utrzymywali dobrą komunikację, na bieżąco dopytywali o wszelkie szczegóły, które mogłyby dać nam jakąkolwiek nawet najmniejszą przewagę. Na wszystko byłem stosownie przygotowany, wszystkie formalności, prodesy i procedury były zrozumiale wytłumaczone. Szczerze polecam każdemu, nie ważne w jak w trudnej sytuacji by się nie znajdował.

Rafał Bobik
Opinia Google | Zobacz wiecej

Skontaktuj się z nami

Możemy pomóc w innej sprawie? Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.


    Kancelaria Adwokacka Chojka z Wrocławia prowadzi wszelkiego rodzaju sprawy spadkowe, w szczególności:

    • sprawy o stwierdzenie nabycia spadku,
    • sprawy o dział spadku,
    • sprawy o zachowek,
    • doradzamy jak sporządzić prawnie doniosły testament, by nie mógł zostać podważony w sądzie.

    Sprawdź inne usługi prawne:

    Podział spadku to jeden z najważniejszych elementów procesu jakim jest dziedziczenie majątku po zmarłej osobie. W Polsce obowiązują określone zasady podziału spadku, które są regulowane przez Kodeks cywilny. Zdarzają się sytuacje, w których dziedziczenie i podział spadku stają się przedmiotem sporu – zwłaszcza w przypadku, gdy spadkobierców jest wielu, zaś spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Reprezentanci kancelarii Chojka Adwokaci to doświadczone osoby, które swobodnie działają w obszarze prawa spadkowego. Prowadzimy postępowania związane z procesem dziedziczenia, zapewniając kompleksową obsługę prawną spadkobierców. Jesteśmy wsparciem w przypadkach roszczeń o zachowek i dział spadku, precyzyjnie analizując każdą sprawę i podchodząc do wyznaczonego nam zadania wysoce indywidualnie.

    Spadkobierco, czy wiesz co daje Ci prawo spadkowe?

    Dziś spadkobiercom przysługuje naprawdę wiele praw związanych z dziedziczeniem oraz kwestią podziału majątku po osobie zmarłej. Wśród nich wymienia się na przykład:

    prawo do dziedziczenia – zgodnie z przepisami prawa spadkowego, spadkobiercy dziedziczą po osobie zmarłej cały majątek lub jego określoną część;

    prawo do informacji o stanie majątku – spadkobierca ma pełne prawo do informacji dotyczącej stanu majątku po zmarłych oraz zapoznania się z dokumentacją dotyczącą jego posiadania i ewentualnych długów;

    prawo do wyboru formy otrzymania udziału w spadku – spadkobierca ma prawo wybrać, czy chce otrzymać swój udział w spadku w naturze bądź pieniądzu;

    prawo do wykupu udziału innych spadkobierców – gdy jednemu ze spadkobierców zależy na tym, by przejąć cały spadek, ma prawo do wykupienia udziału pozostałych spadkobierców.

    Dobry prawnik a sprawy spadkowe – jakie usługi świadczy nasza kancelaria w mieście Wrocław?

    Prawo spadkowe wymaga posiadania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia delikatnej sprawy, jaką stanowi podział spadku. Zapewniamy profesjonalną pomoc w przygotowaniu dokumentów oraz wniosków, które są niezbędne do uregulowania sprawy spadkowej. Dokonujemy wszelkich formalności związanych z testamentem i zabezpieczeniem spadku. W ramach naszej pomocy, przeprowadzamy między innymi:

    • szczegółowe rozliczanie darowizn oraz spadku;
    • ustalanie osób uprawnionych do dziedziczenia majątku;
    • uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia;
    • reprezentowanie naszych Klientów w sprawach o zachowek;
    • poradę w przypadku zadłużenia majątku spadkowego.

    Wiemy, jak bardzo procedury związane z procesem dziedziczenia mogą być zawiłe i czasochłonne dla kogoś, kto nie ma z tym doświadczenia na co dzień. Pozornie nieskomplikowane testamenty, umowy nawiązane przed małżeństwem oraz porozumienia zawarte w wyniku podziału majątku mogą wiązać się z naprawdę daleko idącymi konsekwencjami, których zwieńczeniem są liczne spory. Adwokat, który doskonale zna prawo spadkowe dołoży wszelkich starań by uniknąć tego rodzaju sytuacji – w przypadku, gdy jednak dojdzie do konfliktu, postaramy się byś wyszedł z niego obronną ręką.

    PROWO SPADKOWE – FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

    1. Prawo spadkowe Wrocław – kto w pierwszej kolejności dziedziczy spadek?

    Dziedziczenie ustawowe jasno określa, że w przypadku śmierci, w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy i jego małżonek/małżonka. Spadek dziedziczony jest wtedy w częściach równych, lecz w przypadku małżonka/małżonki część, która mu/jej przypadnie nie może być mniejsza niż 25% całości spadku.

    2. Ile trwają sprawy spadkowe, jeżeli nadzoruje je dobry prawnik znający prawo spadkowe z miasta Wrocław?

    Niestety, jest to zależne od bardzo wielu czynników. W przypadku gdy spadkobiercy nie są zgodni co do podziału, sprawy te potrafią trwać latami. Natomiast gdy są oni zgodni, sprawa sądowa może zostać zakończona już podczas pierwszego bądź drugiego terminu rozpraw. Ogromnym ułatwieniem w prawie spadkowym jest testament.

    3. Prawo spadkowe Wrocław: czy można zmienić testament?

    Testament można zmienić za każdym razem, gdy tylko zmienia się wola spadkodawcy. Bardzo ważne, by w treści testamentu wskazać datę jego sporządzenia. Ostatni testament sporządzony przed śmiercią jest jedynym dokumentem obowiązującym – uznawanym za wersję ostateczną.