Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Facebook logo
Google plus logo

Kancelarii Adwokacka Chojka - aktualności

Pozew o rozwód.

Pozew o rozwód

Aby się rozwieść koniecznym jest zainicjowanie postępowania sądowego. W Polsce rozwód można uzyskać tylko i wyłącznie poprzez wyrok sądu. Dokumentem, który rozpoczyna procedurę rozwodu jest właśnie pozew rozwodowy. W poniższym artykule wyjaśnię, jak przygotować pozew rozwodowy krok po kroku.

Czytaj więcej...

Czy połączenie spółek oznacza wygaśniecie mandatów członków zarządu spółki przejmowanej? Czy w takiej sytuacji członkom zarządu należna jest odprawa?

Czy połączenie spółek oznacza wygaśniecie mandatów członków zarządu spółki przejmowanej? Czy w takiej sytuacji członkom zarządu należna jest odprawa?

Zagadnienie to może być bardzo istotne, choćby ze względu na wynagrodzenie członków zarządu spółki z tytułu piastowanego stanowiska. Bardzo często umowy z członkami zarządu przewidują odprawy w przypadku rozwiązania umowy przez spółkę.

Zgodnie a art. 493 §1 kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Czytaj więcej...

Jak uwolnić się od postępowania egzekucyjnego za alimenty?

egzekucja alimentów

W jaki sposób rodzic, od którego zasądzono alimenty na rzecz dziecka, może „uwolnić się” od skutków postępowania egzekucyjnego inicjowanego przez drugiego z rodziców?

Do dosyć częstych należą sytuacje, w których toczy się postępowanie egzekucyjne przeciwko rodzicowi, mimo że dobrowolnie i terminowo płaci alimenty. Wiąże się to z szeregiem niedogodności wynikających z zajęcia rachunku bankowego, czy też zajęcia rzeczy ruchomych lub nieruchomości. Prowadzi to często do niekomfortowych sytuacji, przykładowo związanych z powzięciem przez pracodawcę wiedzy o toczącym się przeciwko zatrudnianemu przez niego pracownikowi postępowaniu egzekucyjnym lub wpisaniem w treści księgi wieczystej wzmianki o toczącym się postępowaniu. Co więcej, postępowanie egzekucyjne wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów przez osobę, wobec której egzekucja się toczy. Mając na uwadze, że komornik podejmuje czynności na wniosek drugiego z rodziców, z którym dłużnik alimentacyjny często pozostaje w konflikcie, zatrzymanie działań egzekucyjnych nie jest proste nawet wówczas, gdy zobowiązany rodzic regularnie i całościowo uiszcza alimenty na rzecz dziecka. Nie oznacza to jednak, że dłużnik nie ma możliwości „uwolnienia” się od skutków bezpodstawnie toczącego się postępowania.

Czytaj więcej...

Solidarna odpowiedzialność profesjonalnych pełnomocników wraz z podatnikiem dokonujących zlecenia rejestracyjnego VAT.

obsługa prawna firm Wrocław

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.). Jest to w naszej ocenie zła wiadomość dla wszystkich adwokatów, radców prawnych i ich klientów. Wskazane zmiany sprawią, że obsługa prawa firm zostanie utrudniona.

Czytaj więcej...

Zmiany w prawie pracy.

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę kodeks pracy. Co uległo zmianie?

 

I. Redukcja liczby zawieranych umów na czas określony do 3, których łączna długość nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Czy pracownik będzie miał gwarancję, że pracodawca dotrzyma kodeksowych wymogów?

Tak, w dniu zawarcia czwartej umowy na czas określony lub zawarcia umowy na okres przekraczający 33 miesiące, uważa się że od dnia następującego po tym okresie lub w dniu zawarcia czwartej umowy pracownik zatrudniony jest na umowę na czas nieokreślony.

Czytaj więcej...

Szybki kontakt

Chojka Kancelaria Adwokacka
Ikona telefonu   730 537 716
Ikona koperty   kancelaria(at)adwokatchojka.pl